Bulunamayan Bilgi

Yeni bir şeyler öğrenmek için çaba sarf ettiğiniz ve hiçbir şey bulamadığınız oldu mu ? Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız siz de benim durumuma düşenlerdensiniz.

Her şeyi biliyorum havası yaratmak değildir bu, öğrenilecek hiçbir şey bulamama. Gerçek bilgiye ulaşamamanın ta kendisidir. Gerçek bilgiden kastım salt bilgi değil keyifle, istemsizce öğrenebileceğim bilgidir. Neredeydi peki bu istemsiz bilgi ?

Çok aradım bu bilgiyi, yeni bir şeyler öğrenebileceğim siteleri keşfe çok çıktım, ama hiç bir zaman bunda başarılı olamadım. Salt bilgi istemiyordum, zaten isteseydim dev bi ansiklopedi olan wikipedi’nin altını üstüne getirirdim.

Yeni bir şeyler öğrenebileceğim kitapları raflarda, sahaflarda çok aradım ama bulamadım. Roman ya da birilerinin hayallerinden haz almadım. Beni geliştirdiğine inanmadım. Diğerleri ise benim istediğim nitelikte değildi. Okunması gereken kitaplar diye araştırma yapmaya kalktım hep aynı kısır döngüde dolandım durdum. Bir girdaba doğru çekiliyordum sanki. Birkaç şey bulamadım değil. Lance Armstrong’un hayatını okurken bisiklet sporu ile ilgili çok şey öğrendiğimi fark ettim. Böyle bilgi istiyordum ben. İstemsiz öğrenme ama gerekli bir bilgiyi.

Hala arar dururum bilgi ve kültürün nasıl geliştirileceğini.

Bunun için izlenecek bir yol yoktu sanki. Yaşantılar , çevre ve biz, bütün birikimi belirleyen bu. Üstüne de;

“ ne bulursan oku, ama doğru yazarlardan, aramaktan vazgeç artık, zaman kaybetme ”

alierbey | 30/09/2016

Leave a Reply