Golang için IDE (Geliştirme Ortamı)

Golang yazmak isteyenler başlarda doğru düzgün bi IDE bulamazken bugün gelinen noktada oldukça farklı seçeneklere sahibiz. IDE nedir derseniz Integrated Development Environment der kenara çekilirdim ama örnek ver örnek ver diyor içimden bi ses; Visual Studio, NetBeans, Eclipse, Xcode gibi bizim geliştirme ortamımız. Tümleşik Geliştirme Ortamı diye geçiyor sallayın bu kısmını.

Şimdi gelelim Golang için Ide’ler kısmına. Golang’in resmi bi editörü yok ama var olan editörler pluginler ile destek sağlıyorlar.

Benim en sevdiğim editör ile başlayalım. Yalnız en çok kullandığım editör olmadığını belirtmeden geçemeyeceğim…

1 . Atom

Bu arkadaşın sade görünüşü ve temasının renkleri beni benden alıyor arkadaş. go-plus diye bir plugin ile go desteğine kavuşuyorsunuz.Ben ilk youtube videolarını başlarda Atom’da yazarak çektim. Yalnız, bir sorunum var. Go-plus ya bende doğru düzgün çalışmıyor ya da ben çalıştıramadım. Bazen intellisense dediğimiz kod tamamlama özelliği devreye girerken bazen cortluyor. Neyse zaten bir süre Go ile haşır neşir olduktan sonra kaynak kodları da görmek için daha detaylı editöre geçiyorsunuz. Ama yine de favorim Atom, onu IntelliJ ile aldatıyor olsamda. Buradan Atom edinebilirsiniz.

2 . IntelliJ

Bu adamlar çok güzel işler yapıyorlar. Bak buradan… Zaten Java, PHP, Android ile uğraşıyorsanız bu arkadaşlara uğrayak bi tebdil-i mekan eylemişsinizdir, aynen benim Go için yaptığım gibi. Geçtim IntelliJ’ye huzura erdim resmen. Kendisine Android Studio yüzünden nefret besleyip, Php Storm yüzünden aşk beslesemde yine geldim yine geldim. Duygularım karmakarışık anlayacağınız. Artı ve eksileri yazdığımda, yok yok Android’in emülatörü boktan, ondan kasım kasım kasılıyorum diyerek kendimi kandırıyor ve sempatiyle bakışıyoruz. Çünkü kendisini açtığımda daha emülatöre varmadan Ram’e yüklenmeye başlıyor. Yavaşsın arkadaş, oysa ben uyuz olan hiçbir şeyi sevmezdim seni tanıyana kadar. Üstüne birde Atom’un temasına benzeyen Material Theme UI ‘sini giydirince daha da tutkulu oldu aramızdaki herşey.

3 . Sublime Text
Sublime için denebilecek şey çok ama beni çeken şey, her zamanki gibi sadelik. Ve sublime, atom bunlar bir developer’ın olmazsa olmazlarıdır, bunlarla nefes alırız biz, edinin, tepe tepe kullanın.

4 . Vim go

Go için editör arayanlar vim-go‘yu duyarlar ve ardından onu bir Türk’ün yazdığını öğrenir sevinirler. Aidiyet duygusu işte ne kadar arınmaya çalışsakta.

Fatih Arslan’ın yazdığı bu eklentiği herkes çok başarılı buluyor ama ben denemedim daha. O yüzden hakkında kelam edebileceklerim bunlar.

Go için diğer söylenilen editörler ise;

4 . LiteIDE
5 . NetBeans
6 . Eclipse

Bu arkadaşları Go için kullanmadım bilmiyorum. Üzerlerine gitmeyeyim şimdi. Sadece Eclipse ile 2-3 sene Android Studio çıkasıya kadar haşır neşir olmuştuk o zamanlardan kendisini hiç sevmem. Gerçi yine bir plugin davası güdülüyor idi…

alierbey | 11/11/2016

Leave a Reply