Haydi Rest Api Yazalım 1

Neler oluyor burada!!! Rest nedir Api nedir modunda değilseniz iyi ilerleyeceğimiz anlamına geliyor.

Yalnız bizimle gelmek isteyen ama yetişemeyecek olanları da yanımıza almak istiyorsak az biraz açıklayalım olayı.

Şimdi bu API denen şey şu demek; bir program, uygulama yapıyorsunuz ve onun bazı fonksiyonlarını başka uygulama içinde kullanabilmenize olanak sağlayan bir sistem geliştiriyorsunuz işte buna API deniyor.

Mesela Google pek çok API ye sahip. MAP API’si de bunlardan biri. Sizde programı nerde yazıyorsanız o sisteme entegre ederek onların size sağlamış olduğu kadarını kullanabiliyorsunuz.

Rest ise (Representational state transfer)’in kısaltılmasıdır. Türkçesi saçma bir anlam içeriyor (Temsili durum aktarımı).

Rest’in güzelliği HTTP altyapısını kullanarak bize json çıktılar vermesidir. Daha sonra bu json verileri istediği programda okut, tadından yenmiyor ciddi söylüyorum bak.

Tabi rest api için farklı altyapılar kullanabiliriz.

Biz yazacağımız sistem için ilk önce Node.js kullanacağız. Bu sistemin database’i için MongoDb kullanacağız. Bu sistemin web gösterimi Express kullanacağız. Hatta web’deki düzen için Angular kullanabiliriz. Yani tam bir Mean Stack durumu…

Mean’de ne olaki der gibisiniz…

MongoDb
Express
Angular
Node.js

akrostişe gel…

O zaman ilk önce linux bi sistem edinmekle başlayalım.

Burada önerebileceğim sistemlerden biri https://siterobot.io/tr/  buradan bi sunucu edinebilirsiniz. Fiyat olarak çok yüksek değil ve aynı zamanda saatlik ücret ödüyorsunuz. Şu an en düşük versiyonun ücreti 0.008 $ aylık 6$ a geliyormuş. Ama sisteme para yüklerken 10$ dan aşağısını kabul etmiyorlar bilginiz olsun.

Linux sistem edindiyseniz. Devam edelim.

alierbey | 03/10/2016

Leave a Reply