Kıyafete Muamele

Keyfi keder bir şekilde paspal dolaşan bir adamla yan yana sohbet etmek durumunda kaldınız mı ?

Ya da sohbet edilmeye değmeyeceğini mi düşündünüz?

Düşüncelerimiz de bile yer aldıramadığımız paspal adamın hiç mi kişiliğinin önemi yok?

O adamın yüzlerce kitap okumuş olma ihtimalini bile düşünemiyoruz dimi?

Ya da kültürel seviyesi diye bir seviyesi olduğunu bile..Seviyesi olsa da sanki gerçek değerini tahmin etmemiz mümkün değil gibi görünüyor.

Kişiliğimiz ne olursa olsun dışarıya ne kadarını yansıtabiliyoruz bilmiyoruz ama olduğundan fazla değerli gösteren ya da onları yok eden unsurlar var.

Bunların en başında kıyafet var.Ve bu en önemli değer yargısını oluşturuyor ki işim gereği takım elbise giymek zorunda olduğumdan bunun farkını kendim hissedebiliyorum.

Her hangi bir devlet dairesine gidersiniz üzerinizde gelişigüzel günlük kıyafetleriniz varsa çok iplenmezsiniz masanın arkasındaki görevlinin gülme,konuşma, jest ve mimiklerinin doğduğundan beri hiç gelişmediğini düşünürsünüz. Aynı daireye gran tuvalet giyinip gidersiniziz, masanın arkasındaki görevlinin yüz kaslarının oldukça gelişmiş olduğunu ve gülebildiğini görebilirsiziniz.

Hizmet almak isteyen kişi hep sizsinizdir. Ama size gösterilen muamele farklıdır. Sizin bir değeriniz var mıdır? Yoktur. Değerli olan üstünüzdekidir.

Burada kişi ve kurumları değil bakış açılarını yargılamak istiyorum. İnsanları tek düze yargılamaktan, kişiliğine göre yargılamaya geçebildiğimiz anın hiç olmayacağından korkuyorum.

Birde bunun iş, unvan bazlı örneği var ki beni tamamen düşündürten örnektir.

Sizi tanıtırlarken şöyle , böyle değil direk işinizle tanıtırlar. Şu kişi var ya doktor olan, yeni biri ile tanıştım mühendis gibi…

Bunu siz yapıyorsunuz diye yargılamıyorum. Ben de yapıyorum, herkes yapıyor. Yanlış olduğunu bile bile yapmaya da devam ediyoruz edeceğiz de…

Bunun farkındaydım ama tam farkına varmam ise,bir bayan arkadaşımın nişanlandığını duydum ve eşini tanımadığım için ne iş yapıyor diye sordum. Cevap ise diş hekimi idi. Hımm iyiymiş.

Evlenilebilir diye düşündüm hemen.Ya kötüyse kişiliksizse

Yok olmaz, biz çok iyi karakter analizi yaparız. Karşıdakinin işinden karakter tahlili yapabiliyoruz toplum olarak…

Biz kişiye değil, onun kişiliğe hiç değil, onun unvanlarına takılı kalan bir milletiz.

Unvanlar ve ardından gelen giyim şekli..

Bu devam ettiği sürece de ne kadarlık insanız…

alierbey | 30/09/2016

Leave a Reply