Lorem Ipsum

“Lorem Ipsum” diye başlar devam ederim…

Grafik tasarım yada yayıncılık ile uğraşanların genelde karşılaştığı cümledir “L0rem Ipsum Dolar Sit Amet”…

Bu cümleyi web sitesi şablonlarında defalarca görmeme rağmen ne anlama geldiğini merak etmemiştim. Bunun öylesine boşluk doldurmak için kullanılan bir cümle olduğunu düşünüyordum.

Geçenlerde bir gün, bir tişört’ün üstünde “Lorem İpsum Dolar Sit Amet” yazınca, tişört bana çok sevimli geldi ve almak istedim. Fakat ne anlama geldiğini sorgulamaya başladım. O sorguyu yaparken, yıllardır bu cümle ile haşır neşir oluşumu ve neden merak etmediğimi düşünmeden de duramıyordum.

Bu sorgulamalar sonucu,

Lorem Ipsum’un tarihinin çok eskilere, dizgi ve baskıda kullanılmasının ise 1500’lere dayandığını gördüm. Oysa öylesine her yerde karşıma çıkan bu metnin baya tarihi varmış. Sahte metin diye adlandırılan bu metin Çiçero’nun MÖ. 45 tarihinde yazdığı “de Finibus Bonorum et Malorum” adlı eserinde geçmektedir. Ama bu cümlenin hala anlamı yoktu ortada.

Cümlenin tamamımı Lorem ipsum adlı bir pasajda geçen kelimeler topluluğuydu. Lorem ipsum dolar sit amet’in bir anlam bütünlüğü yoktu; Bu cümlelerden birleştirilmiş kelimelerdi hepsi;

“Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit…”

“Acıyı seven, arayan ve ona sahip olmak isteyen hiç kimse yoktur. Nedeni basit. Çünkü o acıdır…”

Bundan sonrada karşılaşacağım bu cümlelerin artık nerden geldiğini bileceğim için bu araştırma beni tatmin etti.

Peki neden hala bunları kullanıyoruz? sorusunu da sormadım değil.

Sonra bizzat kendimin de karşılaştığı bir sorun, boşlukların öylesine gelişigüzel doldurulamaması. Bir şeyler sallıyorsunuz fakat tasarıma bakan kişinin tasarımdan çok dikkatini metine yöneltmesi sonucuyla karşılaşıyorsunuz.

İşte bunu aşmak için, bu metinleri sizinde kullanmanız gerekiyor. Ve bu metinleri rahatlıkla elde edebileceğiz bu site http://tr.lipsum.com/ çağrınıza cevap veriyor.

Bu sitede istediğiniz ölçüde cümle oluşturabiliyorsunuz. Paragraf, sözcük, karakter, liste gibi seçenekleri olması işlevselliğini daha da artırmış.

alierbey | 30/09/2016

Leave a Reply