Neden yazılımcı olmak istiyorsunuz?

Abi ben bilgisayarı çok severim? Saatlerce başında otursam bile bıkmam? diyenlerdenseniz o iş o kadar basit değil.

Gerçeklerle karşılaşmanın vakti geldi bence.

Bir kere bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız; Türkiye’de yaşadığınızı unutmayın. Türkiye’de Dünya’da para eden şeyler maalesef para etmiyor. Çok para kazanmak istiyorsanız bu iş öyle bir iş değil bilesiniz. Eğer öyle bir iş arıyorsanız, bu ülkede de yaşamak gibi gayeniz varsa (belki bu ülkede yaşamak gayeniz değil ama gitmek öyle kolay değil) gidin inşaatçı olun tekstilci olun. Ben kendimi bildim bileli bu inşaat sektörü gümleyecek deniyor ama yok abi yıllardır ne gümledi ne bişey, elinizi attığınızda müteahhite çarpıyorsunuz ve hepside ağlasada en iyi yerlerde oturup en güzel arabalara biniyorlar. Yani sonuç olarak kestirmeden zengin olmanın yolu orada yerse tabi.

Diyeceksiniz şimdi -eee abi facebook, google ya da bi snapchat yaparız deli gibi yırtarız.

Yine ülkemizi. acı gerçekleri ile karşılaştırmak lazım. Kaç tane proje var böyle Türkiye’den? İlk akla gelen yemek sepeti ardından da scorm olsun hadi. Eee başka?
Vardır illaki daha örnekleriniz benim de aklıma geliyor ama hepsini yazmanın alemi yok şu iki bile yeter benim için; sorarım size! hangisi Dünya çapında kullanılıyor?

Türkiye’de yeter bana der gibisiniz. İşte orda durmalıyız. Ok. Türkiye elbette yeter ama küresel çapta hiçbir uygulaması olmayan bir ekosistemde özgün bir fikri, muazzam bir uygulamayı tutturmanız, bunlara daha kolay benimseyen ülkelere nazaran çok daha zor olacaktır değil mi?

Örnek vermek gerekirse? Udemy kuranların Türkiye’nin buna hazır olmamasından dolayı kepenk kapatmasının ardından Amerika’da aynı projeye tekrar başlayıp şimdi milyar dolarlık şirket olması… (Neden hazır değiliz abi? Bu da başka bir yazının başlığı olsun)

Aha buradan da izleyebilirsiniz. Hele ki vaktiniz varsa bütün programı izleyin. ( Birinci bölümüde var ama ikinci bölümü daha iyi bence )

Velhasıl kelam zengin olma yolu değildir yazılım dünyası. Eğer bu kafayla bu dünyaya dalarsanız aha da böyle dolaşırsınız ortalıkta.

Neden yazılımcı olmak istiyorsunuz sorusunun cevabını şöyle vermediğin sürece buralara yanaşmayın pek.

Öğrenmekle ilgili derdim var hep yeni şeyler öğrenmek istiyorum ve çalışmayı severim.

Şimdi aslında çalışmayı sevmek içi şişirilmiş bir balon gibi gözükebilir ama bu iş hakikaten öyle mesai falan dinlemez. Saatlerce kafanız bu iştedir ve kendinizi durduramazsınız. Yazılımcılar gece çalışmayı sever diye bir nane vardır ama işin aslı öyle değildir; yazılımcılar sabah akşam çalışmayı sever.

Orada yazmış olduğunu kod ufacık bir nane gibi gözükebilir ama sizin içi çözülmesi gerekn bir bulmacadır ve bu bulmaca ne kadar zorlarsa çözdüğünüz zaman o kadar keyif alırsınız.

Yeni şeyler öğrenme kısmı da şudur ki; kendini bu kadar upgrade etmeni gerektirecek başka bir iş kolu yoktur sanırsam. Çünkü donanımlar hızla değişiyor bu donanımlarla uyumlu teknolojiler değişiyor ve sen şu an bildiklerinin üstüne birşey koymazsan 4 sene sonra sektörde dinazor lakabı ile anılabilirsin. Yeni teknolojilere ayak uydurman onları öğrenmen gerekiyor ve maalesef bu öğrenme işi genelde sıfırdan oluyor. Daha önce bildiklerin sadece sana tecrübe oluyor.

Sonuç olarak sevmediğin işi yaparsan sana ızdırap olur. Bu iş ise sevmeden yapabileceğin bir iş hiç değil. Eğer seversen orası dünyanın en güzel yeridir.

Şimdi neden yazılımcı olmak istiyorsun sorusunun cevabı senin için nedir?

alierbey | 08/05/2017

Leave a Reply