Progressive Web Apps nedir?

Kısaca dertlerden kurtulma olarak tanımlayabilirim. Tamam tamam kendi içinde dertleri olabilir ama 5 yıllık Android geliştirme hayatımda bir türlü isteyerek ve severek yapmadığım design modundan kurtulmamı sağlayacak nane gibi gözüküyor.

İçine dalmadan bilemezsin tabi dibinde ne olduğunu…

Progressive Web App sayesinde daha önce söylediğim sözlerden utandım ilk başta. Mobil uygulamalar yaygınlaştığı halde Vatan Bilgisayar’ın mobil uygulaması yoktu ama bir native uygulama varmış gibi google play’e koymuşlardı, uygulamada da sadece webView vardı ve web sitesine bağlanıyordu.

Yani web sitesine bağlanıp ana sayfaya kısayol versenizde icon’a sahip olup aynısını elde edebiliyordunuz zaten. Vatan sen bari yapma dedim. Şimdi hepimiz bu moda geçeceğiz gibi gözüküyor.

O zamanlar için native bir uygulama geliştirmemenin handikapları vardı tabi. En başta benim için en önemlisi push notification kullanamıyor olmanız. Yani telefonunuzda uygulama olmadığı içn sadece web sayfasına bağlandığınız için hali ile bildirim olayının cortlamasını demek bu. Eee mobil uygulamaların en büyük kozunun lak diye ekrana düşmesi demek değil mi?

İşte bunu aşmak üzere Facebook’un çıkardığı React.js ve Google’ın çıkardığı Angular.js gibi yeni yaklaşımlar ile çözmeye çalışıyorlardı.

Ve progressive web app bunu halleder.

Bundan sonra progressive web app ‘a PWA diyeceğim zaten böyle diyorlar.

Şimdi pwa nın ne olduğunu anladığımızı varsayarak; özetle, pwa aslında native bir uygulama olmayıp native özellklerinin hepsini kullanmayı amaçlar. Web üzerinden siteye girdiğinizde, size bu site içinde desktop a kısayol eklemek istiyor musunuz diye sorar telefonunuzun ya da tabletinize ekler. Artık icon’a basarak sisteme girdiğinizde web browser’ın bar’ından kurtulmuş oluyorsunuz. Splash screen görebilirsiniz.

Benim keyif aldığım nokta ise, mobil app’lerin designer modlarından kurtulma kısmı.

Şimdi bir proje geliştirdiğiniz düşünün; bunun web, ios ve android’i olacak. Ve 3 ünü bir arada çıkartırım diyen adamdam korkarım ben. Aslında hiçbirini tam anlamıyla çıkartamıyordur. Artık bunu hiç olmazsa CSS aracılığı ve bu Javascript’in gücü ile yapıp tek bir kanaldan sürdüreceğiz.

Bu arada buda ilginç bir istatistik; comScore verilerine göre, ABD’de kullanıcıların %65.5’i ayda bir tane bile aplikasyon indirmiyor. Ayda bir aplikasyon indirenlerin sayısı %8.4, iki aplikasyon indirenlerin sayısı %8.9, üç indirenlerin ise %6.2. Flurry’nin 2016 mobil uygulama kullanımı raporuna göre, mobil uygulamalar her ne kadar büyümeye devam etse de, büyüme hızının yavaşladığı gözlemleniyor. 2015 yılında %58 büyüyen mobil uygulama kullanımı 2016’da sadece %11 büyüdü. (webrazzi)

 

Örnek uygulamaları https://voice-memos.appspot.com

yalnız android telefonlarda chrome ‘da çalışıyor.

pokedex.org

 

Okunmalı :

https://medium.com/@atamanonur/desktop-ve-mobil-web-in-geleceği-progressive-web-apps-379f3f4514a9#.psttpcfbs

http://webrazzi.com/2017/01/26/progressive-web-apps-mobilin-gelecegi-olma-yolunda-hizla-ilerliyor/

tabi ana kaynak; https://developers.google.com/web/progressive-web-apps/

İzlenebilir

 

 

alierbey | 28/01/2017

Leave a Reply