The Man Who Knew Infinity

Bir psikopatın hikayesi daha. Gerçek manada psikopattan bahsetmiyorum; aklı gidik, kafası yanmıs, nevi sahsına münhasır psikopatlardan bahsediyorum. Bu zat-i aliniz ünlü matematikçi Srinivasa Ramanujan. Yalnız ünlü olduğunu filmi izledikten sonra ögrendim. O kadar çok bilim adamlarının hayatlarını okurum ki, Ramanujan’ı bilmedigim için utandım resmen. Matematik dünyasına karşı biraz yabancıymışım sanki. Varsa yoksa Öklid, Leibniz, Pisagor ve üç beş kişiden daha oluşuyormuş dağarcığım.

Neyse efendim bu hintli bilim adamımızın hikayesi çok ilginç. Film true story ve benim tüylerimi birkaç kez diken diken etti. Önceden okuyanlar varsa bilirler bunun benim için ne demek olduğunu http://alierbey.com/2016/11/tuyleri-diken-diken/

Şimdi spoiler vermeden anlat hadi bu filmi…

Yok anlatamadı…

Film güzeldi ve film bittikten sonra, gece 3.00 bu arada, uyku da gözlerden akıyor, ben yine dayanamadım internette taradım bu adamı. Önce Vikipedi, sonra ekşi derken adamın o zamanlar bulduğu teoremler 1970’lere kadar anca ispatlanabilmiş onu öğrendim. O zamanlar dediğim 1920’ler .Bulduğu teoremlerden biri Kara delikleri anlamamıza yardımcı oluyormuş. Bunların doğruluk paylarının bilmiyorum ama doğru olsunlar bence. Bu adama iyi gidiyor.

Filmde eleştirmek istediğim bir nokta, her ne kadar gerçek hikayeye dayansada, filmde hikayeleşmeye giderlerken ana karakter keşke o kadar ukala yapmasalardı. Filmlerde ana karakter ya siyah olur ya beyaz, gri olunca ne tam sevebiliyorsun ne tam ağız dolu küfredebiliyorsun. Sinema eleştirmeni olmaz benden ama naçizane fikrim; adamın ukalalığı fazla olmuş.

Filmin ismini de Sonsuzluk teorisi olarak türkçeleştirmişler biline..

Bu arada filmin imdb puanından etkilenmeyin. Arada bir şaşırtır beni imdb, bu da onlardan biri bence.

alierbey | 24/01/2017

Leave a Reply