Uygulama Yazmak İstiyorum

İstiyorsun istiyorsun da bu isteğin gücü önemli. Neden mi? Çünkü yazılım dünyasında sona ulaşmadığınız her yolda kendinizi yormaktan başka bişey yapmazsınız. Aslında bu bütün alanlar için geçerlidir ama bu alandaki bilgiler çok hızlı güncellendiği için, öğrendikleriniz genel itibarı yalan olacaktır.

Onun içinn bence içindeki öğrenme isteği tam olmayanların, hafif yapsam mı yapmasam mı muallağında kalanların bence hiç başlamaması gerekir.Çünkü bu yol çetin ve zorludur.

Başlamak istediğinizi varsayarak devam edersek….

Uygulama yazmayı istemenizin bir amacı olmalı… Çünkü uygulama yazmak için bir amacınız yoksa ve bu işi öğrenmek istiyorsanız o zaman amacınızı bir üst basamağa çıkarmalısınız ki o da yazılımcı olmayı istemek.

Amaçları belirleme kaygısı şundan kaynaklanıyor.

Ne yapmak istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Yani hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez(Çok klişedir ama buraya iyi gitti).

Şimdi geçelim ikinci sorunsala; birincisi gerçekten isteyip istemediğiniz idi, ikincisi ise hangi ortamı kullanmak istediğiniz.

Keşke olmasa diyeceğim birşey ama durada da teknik ekipmanlarda belirleyici etken olabiliyor tabi.

Android uygulama yazmak istediğinizde Windows bir makina ve ucu yollu Android bir telefon işinizi görecektir. Ama iOs yazmak istediğiniz işler değişiyor. Mac Os bir makina ve iPhone gerekecektir.

Android ve iOs un artıları ve eksilerine gelecek olursak burada da bir çok etken söz konusu.

Mesela Android, Java kodlarını baz alırken iOs, Swift’i baz alıyor. Geçmişten gelen java programlama yeteneğiniz var ise Android’de çok zorlanacağınızı sanmıyorum. iOs’un Swift’i ise daha yeni yeni oturuyor. Şu an Swift 3 sürümü çıktı ve bundan sonra büyük bir güncelleme gelmeyeceğini söylüyorlar. Güncellemlerin yarattığı kaosu iPhone uygulaması yazanlar bilirler, her bir güncelleme kodlarınızı tekrar upgrade etmeniz, uğraşmanız ve düzeltmeniz anlamına gelir.

Diğer taraftan pazar paylarına baktığımızda ortalama %80 Android kullanan akıllı telefon varken %20 iOs telefondan bahsedebiliyoruz.(Tebi bu değişkenlik gösteriyor.)

Android’in pazar payının büyük olması direk Android’e götürmesin sizi tabi. Çünkü bu noktada stabilite de söz konusu. Her iki işletim sistemini kullanan biri olarak diyorum ki iOs’un stabilitesi her zaman daha iyi.

Burada benim yapmış olduğum hatalardan birinden bahsedeyim. En önemli unsurda bu bence. 3.sorunsal diye tanımlayabileceğim bu nokta da şu; uygulamayı yazmak istediğiniz kitleye göre ortamı seçmek. Nasıl mı? Örnek olarak, zengin bir kitleye uygulama yazmak istiyorsanız emin olun iPhone kullanıyorlar. Burada söz konusu zenginler iPhone mu kullanıyor tartışması yaratmak değil, genelleme yapıp , tespit sıçıyoruz. Eğer öğrencilere yönelik bir uygulama yapmak istiyorsanız, o zaman da Android mantıklı bir seçim olacaktır.

Şimdi ben burada hem Android hem iOs uygulama yazmak için size gerekli bütün bilgileri paylaşmayı planlıyorum.

Aklınıza gelebilecek sorulardan biri şu olabilir. “Ben hiç programlama bilmiyorum, yapabilir miyim?” Evet yapabilirsin, çünkü hiç bilmeyen birisine anlatır gibi anlatıcam.

 

alierbey | 04/10/2016

Leave a Reply